Kontakt

Kontakt

INTEGER.pl SA
ul. Wielicka 28,
30-552 Kraków

tel. 12 619 98 00,
fax 12 619 98 01

Grupa Integer.pl – wyniki finansowe za I kwartał 2015 roku

15 Maja 2015

Grupa Integer.pl SA – właściciel międzynarodowej sieci innowacyjnych Paczkomatów® (pod marką InPost) oraz kluczowego prywatnego operatora pocztowego w Polsce – wypracowała w I kwartale 2015 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży w wysokości 153,46 mln zł, co oznacza wzrost o 27% rok do roku. Grupa Integer.pl SA odnotowała w I kwartale 2015 roku zysk netto przypadający akcjonariuszom podmiotu dominującego na poziomie 8,11 mln zł. Skonsolidowany wskaźnik EBITDA wyniósł 11,42 mln zł.

„Pierwsze miesiące 2015 roku były dla Grupy Integer.pl bardzo owocne. Zakończyliśmy proces pozyskiwania inwestorów dla easyPack, a do grona udziałowców dołączyły prestiżowe instytucje finansowe – Templeton Strategic Emerging Markets oraz PZU. Dodatkowo pozyskaliśmy finansowanie dłużne Banku Gospodarstwa Krajowego na rozwój Paczkomatów® InPost w Kanadzie. Podpisaliśmy umowę z Pocztą Polską na odpłatne korzystanie z infrastruktury pocztowej, w tym skrzynek oddawczych i rozszerzyliśmy sieć Paczkomatów® InPost w Polsce o 200 terminali. PGP – spółka, którą przejęliśmy pod koniec 2014 roku - jest stroną w postępowaniu UKE na operatora wyznaczonego. W kolejnych kwartałach wdrożymy wiele innowacyjnych usług opartych o naszą infrastrukturę logistyczną – zarówno w kraju, jak i za granicą. Jestem pewien, że będziemy pionierami zintegrowanej oferty, jakiej żaden operator ani pocztowy, ani logistyczny w Polsce nie posiada” – komentuje Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl SA.

Grupa Integer.pl w dniu 5 maja 2015 roku – wspólnie z globalnym funduszem inwestycyjnym Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) oraz Grupą Ubezpieczeniową PZU – ogłosiła inwestycję w kwocie 81,7 mln euro w spółkę easyPack – właściciela największej na świecie sieci Paczkomatów®. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na rozwój Paczkomatów® InPost na rynkach międzynarodowych. Jednocześnie Grupa Integer.pl podpisała umowę z BGK o udzielenie spółce finansowania dłużnego w kwocie 36,7 miliona USD, przeznaczonego na rozwój Paczkomatów® InPost na rynku kanadyjskim.

W kwietniu 2015 roku InPost – spółka wchodząca w skład Grupy Integer.pl – podpisał z Pocztą Polską umowę na płatny dostęp do infrastruktury pocztowej. Jej kluczowym elementem jest udostępnienie InPost SA ponad 115 tysięcy zestawów skrytkowych, z których do tej pory mogli korzystać jedynie listonosze Poczty Polskiej. Umowa obowiązywać będzie na terenie całego kraju i stanowi milowy krok we współpracy operatorów z branży pocztowo-kurierskiej w Polsce. Dzięki zawartemu porozumieniu InPost SA dostarczy korespondencję do ponad 500 000 odbiorców, nieposiadających prywatnej skrzynki odbiorczej. Największe korzyści ze współpracy odniosą przede wszystkim mieszkańcy mniejszych miejscowości i wsi. Podpisana pomiędzy operatorami umowa pozwoli im odbierać korespondencję InPost SA w ramach publicznej infrastruktury pocztowej, z której dotychczas korzystali.

Ponadto w dniu 14 kwietnia 2015 roku Polska Grupa Pocztowa – przejęta przez InPost w grudniu 2014 roku – złożyła w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej ofertę w konkursie na operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025. Mimo, że w ocenie spółki warunki konkursu uniemożliwiają wyłonienie PGP SA jako operatora pocztowego wyznaczonego do świadczenia usług powszechnych na lata 2016-2025, to spółka z pełną świadomością złożyła ofertę, która nie spełnia wszystkich wymogów określonych w wymaganej dokumentacji. Poprzez złożenie oferty PGP SA daje wyraz zainteresowaniu świadczeniem usług powszechnych jako operator wyznaczony.

W I kwartale 2015 roku Grupa Integer.pl SA kontynuowała rozwój na 3 kluczowych płaszczyznach biznesowych jako właściciel:
•    rewolucyjnych Paczkomatów® InPost
•    największej prywatnej poczty InPost
•    niezależnego operatora finansowo-ubezpieczeniowego InPost Finanse

Paczkomaty® InPost
•    W Polsce działa już ponad 1300 Paczkomatów® InPost – sieć w porównaniu z końcem 2014 roku została rozszerzona o kolejne 200 lokalizacji. Decyzja o rozbudowie wynika z rosnących potrzeb mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy coraz chętniej korzystają z oferty e-sklepów i ma na celu zapewnienie im możliwości odbioru paczek w trybie 24/7. Grupa Integer.pl zamierza kontynuować ekspansję i zainstaluje w 2015 roku łącznie 600 nowych terminali.

Paczkomaty® InPost w 2014 roku po raz kolejny pobiły rekordy popularności wśród polskich użytkowników e-sklepów. Liczba paczek dostarczanych za pomocą terminali wzrosła o ponad 90,5% wobec 2013 roku i o 440% w porównaniu do 2012 roku. W IV kwartale 2014 roku InPost zawarł porozumienie z Allegro o strategicznej współpracy w ramach dostaw produktów zamawianych online. Teraz w opcjach przesyłki każdy e-sprzedawca może dodać nowe możliwości: Allegro Paczkomaty® InPost (7,99 zł) i Allegro Polecony InPost (3,94 zł). Jest to najtańsza dostępna forma dostawy – zarówno w odniesieniu do listu poleconego, jak i paczki. W każdej z tych opcji klienci mają zagwarantowany darmowy zwrot kupionego towaru. Poza Allegro, konsumenci kupujący we wszystkich sklepach internetowych także mają możliwość bezpłatnej wymiany towaru lub zwrotu za pośrednictwem Paczkomatów® InPost i serwisu SzybkieZwroty.pl. Wszystkie Paczkomaty® InPost są wyposażone w czytniki kart płatniczych, część obsługuje też płatności zbliżeniowe - docelowo funkcjonalność ta będzie wprowadzona we wszystkich urządzeniach.

•    Do końca 2015 roku na całym świecie będzie dostępnych – w różnych modelach biznesowych – ponad 5000 Paczkomatów® InPost. Spółka planuje instalację kolejnych 4000 terminali na terenie Europy, Azji, obu Ameryk, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Innowacyjne terminale Grupy Integer.pl są dostępne na 5 kontynentach. Budowa własnych sieci Paczkomatów® InPost na świecie jest realizowana przez spółkę easyPack we współpracy z funduszem PineBridge Investments, a obecnie również z Templeton Strategic Emerging Markets Fund IV, LDC (“TSEMF IV”) oraz Grupą Ubezpieczeniową PZU. EasyPack kontynuuje dynamiczną ekspansję Paczkomatów® InPost – sieć terminali istotnie zwiększyła swój zasięg na terytorium kluczowych europejskich rynków e-commerce, m.in. w Wielkiej Brytanii i Włoszech. Grupa Integer.pl zintensyfikowała swoje działania także na pozostałych kontynentach, rozpoczynając instalację urządzeń w: Azji, na Bliskim Wschodzie oraz Ameryce Północnej.

Kluczowe osiągnięcia w zakresie międzynarodowego rozwoju sieci Paczkomatów® InPost według kryterium geograficznego:

•    WIELKA BRYTANIA – w I kwartale 2015  roku sieć zwiększyła się do ponad 1000 Paczkomatów®:
o    sfinalizowano umowę z TfL – londyńskim zarządcą transportu miejskiego: uruchomiono Paczkomaty® InPost na parkingu stacji metra Buckhurst Hill oraz na dworcu autobusowym Victoria Station, jednym z najbardziej uczęszczanych punktów komunikacyjnych w Wielkiej Brytanii (Londyn),
o    rozpoczęto współpracę z VisualSoft – brytyjskim dostawcą rozwiązań z zakresu
e-commerce,
o    podpisano umowę z Morrisons Supermarket – brytyjską siecią supermarketów, będącą właścicielem 500 sklepów w Zjednoczonym Królestwie,
o    podpisano kontrakt z P4D – czołowym graczem rynku logistycznego w Wielkiej Brytanii, oferującym zaawansowane usługi kurierskie,
o    podpisano porozumienie o współpracy z MetaPack Group – jedną z najpopularniejszych platform do zarządzania dostawami na lokalnym i międzynarodowym rynku e-commerce.
o    podpisano umowę z Virgin Wines (wchodzącego w skład Virgin Group) – czołowym brytyjskim e-sklepem, który posiada w swojej ofercie wina z całego świata.
Do końca 2015 roku Grupa Integer.pl planuje instalację kolejnych 300 Paczkomatów – staną one m.in.: na stacjach metra i kolejowych oraz sieciach supermarketów.
•    WŁOCHY – do końca 2015 spółka planuje uruchomić 800-900 Paczkomatów® InPost. Ekspansja obejmie północne oraz północno-centralne rejony Włoch oraz okolice największych miast, m.in.: Rzymu, Mediolanu czy Turynu. Docelowo terminale obejmą swoim zasięgiem większość prowincji kraju. W tym celu podpisano:
o    porozumienie o współpracy z TNT Express Italy – jednym z globalnych liderów branży kurierskiej.
o    porozumienie z Carrefour – jedną z największych sieci handlowych we Włoszech,
o    umowy z Repsol Italy oraz TotalErg - operatorami stacji paliw funkcjonującymi m.in. na terytorium Włoch,
•    FRANCJA – do końca 2015 roku planowane jest uruchomienie około 800-900 maszyn. Rozwój sieci obejmie docelowo większość kraju. We Francji Grupa Integer.pl współpracuje m.in. z operatorem logistycznym Colis-Privé. W IV kwartale 2014 roku spółka rozpoczęła także kooperację z Mercialys, firmą odpowiedzialną za zarządzanie najważniejszymi francuskimi centrami handlowymi. Dzięki temu Paczkomaty® będą dostępne w ramach usługi Village.Services oferowanej przy galeriach handlowych (pierwszy z nich został uruchomiony w gminie Clermont-Ferrand). Pierwsza faza projektu realizowanego z Mercialys zakłada instalację łącznie 50 innowacyjnych terminali.
•    EUROPA ŚRODKOWA I WSCHODNIA
o    ROSJA – sieć Paczkomatów® pod marką Qiwi Post liczyła na koniec 2014 roku 340 maszyn, a liczba obsłużonych paczek wzrosła o 57% rok do roku
o    UKRAINA – sieć pod marką InPost działa aktualnie w Kijowie
o    CZECHY – sieć obejmuje 100 maszyn pod marką Postomat InPost
o    SŁOWACJA – sieć obejmuje 50 maszyn pod marką Balikomat 24/7
o    WĘGRY -  sieć obejmuje 80 maszyn pod marką WeBox
o    Pozostałe kraje – trwają prace nad komercyjnym startem sieci Paczkomatów®, finalizowane są umowy partnerskie, w tym logistyczne, lokalizacyjne i w zakresie e-commerce.
•    BLISKI WSCHÓD – w pierwszej połowie 2014 roku rozpoczęto współpracę z Aramex Group – czołowym graczem na rynku usług logistyczno-transportowych na Bliskim Wschodzie. Kooperacja doprowadzi do stworzenia pierwszej na Bliskim Wschodzie transgranicznej sieci terminali, umożliwiających samodzielne nadawanie i odbieranie przesyłek 24/7.
•    AMERYKA PÓŁNOCNA – w 2014 roku została powołana spółka Inpost Canada, której celem jest rozwój sieci Paczkomatów® InPost na terenie Kanady. W 2014 roku zostały rozstawione pierwsze maszyny w rejonie GTA (Greater Toronto Area). Do końca 2015 roku Grupa Integer.pl planuje uruchomić w Kanadzie około 600 terminali.
•    AUSTRALIA - InPost podpisał umowę z Australia Post na serwis i dostawy Paczkomatów®. To kontynuacja trwającej od dwóch lat współpracy – od sierpnia 2014 roku usługi na rzecz narodowego operatora będzie świadczyć bezpośrednio InPost Australia. Obecnie pod marką Australia Post działa już 195 Paczkomatów® dostarczonych przez Grupę Integer.pl, a sieć będzie systematycznie rozszerzana. Docelowo australijskie terminale będą mogły być zintegrowane z Paczkomatami® InPost na innych kontynentach w ramach dostaw transgranicznych.
•    POZOSTAŁE RYNKI, gdzie paczkomaty są dostarczane przez Grupę Integer i funkcjonują pod marką lokalnych partnerow. Należą do nich m.in.: Australia Post, Saudi Post, Íslandspóstur, Cyprus Post, Eesti Post, „4-72” (marka pod jaką funkcjonuje kolumbijski operator narodowy) oraz Nightline Couriers (Irlandia).

InPost – usług pocztowe
Największy prywatny operator pocztowy w Polsce – w 2014 roku realizował kontrakty na obsługę korespondencji na rzecz niemal 3000 przedsiębiorstw w Polsce, zarówno instytucji publicznych, jak i firm prywatnych. Oznacza to wzrost o 20% od początku roku.
W grudniu 2014 InPost sfinalizował przejęcie 100% akcji Polskiej Grupy Pocztowej SA. Spółki zintegrowały swoje struktury operacyjne, a formalne przejęcie akcji stanowiło ostatni etap w procesie akwizycji PGP. Tym samym zwiększy się potencjał obsługi korespondencji przez InPost, w tym także w zakresie kontraktów publicznych. PGP pozostanie jednak oddzielną spółką i marką dedykowaną dla klienta biznesowego wymagającego zaawansowanych usług pocztowych.
W 2014 roku InPost wygrał przetargi na obsługę korespondencji rządowego Centrum usług Wspólnych o wartości 33 mln zł oraz KRUS – wycenionego na niemal 23 mln zł. Ponadto InPost wraz z PGP od 1 stycznia 2014 roku realizuje obsługę korespondencji sądów powszechnych i prokuratur – dwuletni kontrakt ma wartość niemal 500 mln zł i obejmuje 100 mln przesyłek.
InPost i PGP dzięki efektywności operacyjnej oferują klientom atrakcyjne ceny usług pocztowych oraz najwyższą na rynku skuteczność doręczeń – aż 75% przesyłek poleconych doręczonych jest bezpośrednio do adresata (bez awiza). Spółki notują także wyższą niż operator wyznaczony terminowość doręczeń przesyłek poleconych – 92% dla listów D+3 oraz 97,5% dla listów D+5.
InPost dysponuje siecią ponad 8.300 punktów obsługi klienta w całej Polsce, z których 76% czynna jest także w soboty, a 8 proc. w niedziele. Codziennie ponad 10.000 doręczycieli dostarcza pocztę do drzwi mieszkańców w całej Polsce. Adresaci i nadawcy mogą śledzić drogę listów na stronach inpost.pl. W 2013 roku liczba przesyłek obsłużonych przez InPost wyniosła około 240 mln sztuk, zaś w 2014 roku 300 mln sztuk. Listy i paczki dostarczane przez InPost są sekwencjonowane w nowoczesnej sortowni o powierzchni 10 tysięcy m2, która obsługuje nawet 1,2 mln przesyłek dziennie dzięki ultranowoczesnym sorterom.
Jak wynika z badań konsumenckich przeprowadzonych w placówkach największego prywatnego operatora pocztowego w Polsce , aż 96% klientów twierdzi, że obsługa w placówkach InPost S.A. jest dobra lub bardzo dobra. Statystyki potwierdzają również atrakcyjność cenową świadczonych przez spółkę usług – aż 83% ankietowanych uważa je za konkurencyjne lub bardzo konkurencyjne w stosunku do oferty innych firm na rynku. Badania wskazują również na zadowolenie klientów z dostępności placówek InPost S.A. – aż 76% respondentów twierdzi, że stacjonarne punkty obsługi znajdują się blisko lub bardzo blisko miejsca ich zamieszkania lub pracy.
Ponadto badania przeprowadzone przez MillwardBrown wskazują, że aż 61% Polaków zna firmę InPost . Ze szczegółowej analizy wynika, że popularność firmy jest jeszcze wyższa w środowisku osób młodszych, lepiej wykształconych oraz mieszkańców większych miast.

InPost Finanse
InPost Finanse działa w oparciu o zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej. Spółka posiada bogatą ofertę produktową w obszarze: ubezpieczeń, dostarczania przekazów pieniężnych czy mobilnych płatności. Firma obsługuje miesięcznie ponad 100 tys. przekazów, m.in. na rzecz KRUS, Urzędów Miasta czy MOPS. Ponadto InPost Finanse uruchamia punkty kasowe w urzędach skarbowych. Obecnie funkcjonują one m.in. w: Pierwszym i Drugim Urzędzie Skarbowym w Gdańsku, Drugim Urzędzie Skarbowym w Gdyni, a także w urzędach skarbowych w: Zielonej Górze, Lublińcu oraz Myszkowie. Co istotne, na uruchamianie punktów kasowych spółki wchodzącej w skład Grupy Integer.pl decydują się już nie tylko urzędy skarbowe, ale także inne instytucje publiczne, np. Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Bielany m. st. Warszawy.
InPost Finanse – w IV kwartale 2014 roku – po raz kolejny istotnie rozszerzył zasięg awizacji przekazów pieniężnych. Dzięki umowie partnerskiej z PKO Bankiem Polskim przekazy dostarczane przez operatora są awizowane do prawie 2300 nowych punktów zlokalizowanych w oddziałach własnych oraz agencyjnych największego polskiego banku na terenie całego kraju.
W I kwartale 2015 roku InPost Finanse wraz z InPost wprowadził do swojej oferty rozwiązanie finansowo-logistyczne, dzięki któremu doręczenie umowy oraz wypłata gotówki, realizowane będą w ramach jednej usługi. „Umowa Plus Gotówka” to rozwinięcie popularnej metody Smart Courier, w ramach której kurier dostarcza odbiorcy umowę, a jej podpisaną wersję zwrotnie przekazuje nadawcy. Usługa ma szansę istotnie rozszerzyć ofertę banków i instytucji finansowych, umożliwiając im wyjątkowo wygodny sposób dostarczania m.in. kredytów oraz pożyczek gotówkowych.

W segmencie ubezpieczeń InPost Finanse działa we współpracy z czołowymi rynkowymi graczami, m.in.: Generali T.U., LINK4, Liberty Ubezpieczenia, Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Proama. Spółka – na szeroką skalę – świadczy również outsourcing procesów rozliczeniowo-transakcyjnych. W tym zakresie obsługuję m.in. największe telekomy w Polsce.
Spółka – na szeroką skalę – świadczy również outsourcing procesów rozliczeniowo-transakcyjnych. W tym zakresie obsługuję m.in. największe telekomy w Polsce.

Więcej informacji na: www.integer.pl, www.paczkomaty.pl oraz www.inpost.pl.

Nasze marki

  • InpostInpost
  • Inpost PaczkomatyInpost Paczkomaty
  • Inpost FinanseInpost Finanse
  • easypackeasypack