Kontakt

Kontakt

INTEGER.pl SA
ul. Wielicka 28,
30-552 Kraków

tel. 12 619 98 00,
fax 12 619 98 01

Grupa Integer.pl - wyniki za I półrocze 2013

30 Sierpnia 2013

Informacja prasowa                                                                                                                                                                                                          Kraków, 30 sierpnia 2013

 

Grupa Integer.pl – wyniki za I półrocze 2013

 

Grupa Integer.pl – druga co do wielkości grupa pocztowa w Polsce, niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy oraz właściciel międzynarodowej sieci rewolucyjnych Paczkomatów InPost – wypracowała w I półroczu 2013 roku 154,48 mln zł skonsolidowanych przychodów, co oznacza wzrost o 16,88% względem analogicznego okresu w roku ubiegłym. Spółka odnotowała 10,06 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

 

Skonsolidowany wskaźnik EBITDA wyniósł 21,87 mln zł, zaś zysk operacyjny EBIT 9,42 mln zł. Spadek wobec pierwszego półrocza 2012 wynika z jednorazowej transakcji sprzedaży spółki zależnej Kolportaż Rzetelny Sp. z o.o. w 2012. Wartość tej transakcji wynosiła 44 mln zł (11,3 mln euro).

 

Na wynik Grupy Integer.pl w I półroczu 2013 roku istotnie wpłynęły koszty międzynarodowej ekspansji Paczkomatów InPost. Według szacunków Grupy pierwsze przychody i zyski z danego kraju, w którym spółka rozpoczęła swoją działalność, pojawią się po około 12 miesiącach. Miesięczny breakeven powinien zostać osiągnięty w końcówce 2014 roku.

 

 

- W 2013 roku rozpoczęliśmy największą w historii Grupy Integer.pl zagraniczną ekspansję Paczkomatów InPost. Naszą sieć uruchomiliśmy już na Słowacji, w Czechach i Wielkiej Brytanii. Na Wyspach do końca kwietnia 2014 roku stanie aż 2000 Paczkomatów. Prowadzimy także równolegle działania w 15 nowych krajach i jeszcze w tym roku pozyskamy około 6000 lokalizacji na kolejne urządzenia. Intensywnie przygotowujemy się również do wejścia na największe światowe rynki – w Chinach i USA. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że efekty tych działań widoczne będą dopiero za jakiś czas – w momencie, gdy nasze rewolucyjne urządzenia osiągną oczekiwany breakeven. Zależy nam jednak na maksymalnym przyspieszeniu zagranicznej ofensywy w obliczu bardzo wysokiej dynamiki światowego e-handlu. Rynek e-commerce na świecie odnotował średnioroczny wzrost na poziomie 18% w ostatnich 3 latach. Paczkomaty® InPost to przyszłość sprzedaży online, dlatego uzyskanie efektu pierwszeństwa uważamy za kluczowy punkt naszej strategiimówi Rafał Brzoska, prezes zarządu Grupy Integer.pl.

 

Kluczowe wydarzenia w I półroczu 2013 roku:
• czerwiec 2013 – Grupa Integer.pl zakończyła z sukcesem prywatną ofertę akcji kierowaną do polskich oraz zagranicznych inwestorów instytucjonalnych. Łącznie spółka pozyskała ok. 147 mln zł, które zostaną przeznaczone na sfinansowanie ekspansji EasyPack oraz kontynuację strategii opartej o intensywny rozwój sieci Paczkomatów w Polsce i za granicą.
• maj 2013 – InPost złożył w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko Skarbowi Państwa o zapłatę kwoty 35 mln zł wraz z odsetkami ustawowymi tytułem odszkodowania w związku z powstałą po stronie InPost szkodą w wyniku niezgodnego z prawem działania Państwa polegającego na wydaniu aktu normatywnego niezgodnego z obowiązującym prawem Unii Europejskiej.
• marzec 2013 - Grupa Integer.pl zainwestowała 6 mln euro w spółkę easyPack realizującą międzynarodową ekspansję Paczkomatów. Dodatkowo w easyPack 12 mln euro zainwestował drugi kluczowy akcjonariusz Asterina Investments S.a. r.l. (PineBridge).
• styczeń 2013 – zawarcie z Deutsche Post AG umowy licencji patentów, na podstawie której Deutsche Post AG udzielił Grupie Integer.pl licencji na posiadane przez siebie patenty dotyczące rozwiązań technicznych, które mogą być zastosowane w Paczkomatach.

 

Liczba zainstalowanych i działających maszyn na koniec I półrocza 2013:

 

 

W okresie styczeń – czerwiec 2013 roku Grupa Integer.pl kontynuowała rozwój na 3 kluczowych płaszczyznach biznesowych jako właściciel:
• rewolucyjnych Paczkomatów InPost
• największej prywatnej poczty InPost
• niezależnego operatora finansowo-ubezpieczeniowego InPost Finanse

 

Paczkomaty® InPost
Aktualnie trwa największa w dotychczasowej historii Grupy Integer.pl krajowa i zagraniczna ekspansja Paczkomatów InPost. Zakłada ona:
• posiadanie 1100 urządzeń w Polsce na koniec 2013 roku. Na krajowym rynku dostępnych jest obecnie 750 Paczkomatów InPost. Do końca bieżącego roku sieć powiększy się o kolejne 350 maszyn.
• znaczne rozszerzenie usługi na rynkach zagranicznych. Aktualnie na całym świecie - w różnych modelach biznesowych – funkcjonuje około 2400 automatycznych terminali na 14 międzynarodowych rynkach. W samym 2013 roku poza Polską rozstawionych zostanie kolejnych 2000 paczkomatów.
uruchomienie nowych Paczkomatów w 15 kolejnych krajach: Francji, Włoszech, Austrii, na Węgrzech, w Turcji, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Danii, Holandii, Szwajcarii, Rumunii i Bułgarii, Rosji, Hiszpanii.

 

W ciągu najbliższych 4-5 lat Paczkomaty® InPost pojawią się też w obu Amerykach oraz w Azji. Całość inwestycji docelowo może sięgnąć nawet 1 mld euro. W USA Grupa Integer.pl planuje uruchomić 10.000 Paczkomatów do końca 2016 roku, zaś w Azji w pierwszej kolejności Paczkomaty wejdą do Chin – do Pekinu i Szanghaju.

 

InPost
InPost - największa prywatna poczta w Polsce – konsekwentnie wzmacnia swoją pozycję na krajowym rynku usług pocztowo-kurierskich:
• aktualnie do dyspozycji klientów oddanych zostało 1300 Punktów Obsługi Klienta InPost.
założeniem na koniec 2013 roku jest posiadanie 2000 POK-ów, które umożliwą obsługę ponad 10 tys. miejscowości w zakresie świadczenia usług dla klientów instytucjonalnych oraz 750 miejscowości, w których będzie prowadzona działalność dla klientów indywidualnych.
w I półroczu 2013 roku Grupa Integer.pl uczestniczyła w 20 przetargach na obsługę pocztową klientów masowych, z których wygrała 12. Łączna wartość wygranych przetargów wyniosła 8,39 mln zł, zaś liczba przesyłek w ramach kontraktów przekracza 2,6 mln sztuk.

 

Dynamiczne zmiany, jakie nastąpiły po częściowej deregulacji rynku pocztowego w Polsce w styczniu 2013 roku, spowodowały pojawienie się wzmożonych tendencji konsolidacyjnych. Grupa Integer.pl dostrzega w tym zjawisku dużą szansę dla rozwoju rodzimego rynku.

 

- Rozmowy z potencjalnymi partnerami są na bardzo wstępnym etapie. W tej chwili prowadzimy wyłącznie działania wyprzedzające. Przyznajemy jednak, że Grupa Integer.pl chce być aktywnym uczestnikiem spodziewanej konsolidacji na polskim rynku pocztowo-kurierskim dodaje Rafał Brzoska.

 

InPost Finanse
InPost Finanse – niezależny operator finansowo-ubezpieczeniowy umożliwia masowe wypłaty gotówkowe, nadawanie przekazów pieniężnych i opłacanie rachunków za media. Ponadto firma prowadzi działalność kredytową skierowaną do klienta masowego oraz umożliwia obsługę operacji na kontach bankowych.

 

InPost Finanse świadczy usługi z zakresu dostarczania przekazów pieniężnych, regularnie zwyciężając w przetargach publicznych. Obecnie spółka dostarcza miesięcznie ponad 50 tys. świadczeń o łącznej wartości przekraczającej 50 mln zł. Do podmiotów, które współpracują z niezależnym operatorem finansowym należą m.in.:
oddziały KRUS w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Białymstoku, Radomiu czy Opolu.
Urzędy Miejskie w Tarnowie i Bydgoszczy oraz Poznańskie Centrum Świadczeń
Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej w Łodzi, Częstochowie, Tarnowie, Bydgoszczy, Płocku oraz liczne OPS na terenie Warszawy

 

Sztandarowymi usługami InPost Finanse są także elektroniczne produkty finansowe: e-faktura multioperatorska oraz mobilne płatności, włączone do portfolio spółki w 2010 roku. Z opcji mobilnych płatności korzysta już 100 tysięcy klientów indywidualnych, dzięki czemu usługa osiągnęła już próg rentowności, a przez wdrożenie systemu do obsługi e-faktur spółka InPost Finanse pozyskała kolejnych 250 tysięcy klientów.

 

InPost Finanse proponuje także swoim klientom szeroką paletę produktów z zakresu ubezpieczeń. Aktualnie spółka realizuje długoterminowe umowy m.in. z:
Generali T.U. S.A. w obszarze sprzedaży indywidualnych ubezpieczeń majątkowych, NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) i turystycznych oraz pełnego wachlarza produktów komunikacyjnych. Współpraca zakłada również sprzedaż ubezpieczeń korporacyjnych: majątkowych, OC i transportowych.
LINK4 zakładające sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych. Jeszcze w 2013 roku współpraca InPost Finanse z LINK4 zostanie rozszerzona również o doręczanie przekazów pieniężnych. W planach jest także uruchomienie sprzedaży ubezpieczeń mieszkaniowych.
Western Union w zakresie nadawania i odbierania przekazów pieniężnych oraz obsługi usług wpłat i wypłat gotówkowych.

Nasze marki

  • InpostInpost
  • Inpost PaczkomatyInpost Paczkomaty
  • Inpost FinanseInpost Finanse
  • easypackeasypack