Kontakt

Kontakt

INTEGER.pl SA
ul. Wielicka 28,
30-552 Kraków

tel. 12 619 98 00,
fax 12 619 98 01

Grupa Integer.pl - dobre wyniki po trzech kwartałach 2012 i duży potencjał wzrostu w 2013 roku

15 Listopada 2012

Informacja prasowa
                                                                                                                                                                                                                                                 Kraków, 15 listopada 2012

 

Grupa Integer.pl – dobre wyniki po trzech kwartałach 2012 i duży potencjał wzrostu w 2013 roku

 

Grupa Integer.pl – niezależny operator pocztowo-finansowy oraz dostawca innowacyjnych rozwiązań dla sektora e-commerce – utrzymuje wysokie tempo rozwoju. Mimo wielomilionowych inwestycji, Grupa odnotowała narastająco po trzech kwartałach 2012 roku 49,69 mln zł zysku netto, co daje wzrost o niemal 206% względem analogicznego okresu roku ubiegłego. Skonsolidowane przychody wyniosły narastająco 199,54 mln zł i są wyższe o 15% w porównaniu z wynikami osiągniętymi rok wcześniej.

 

Aż 67,75% przychodów – czyli 135,2 mln zł – Grupa Integer.pl odnotowała w segmencie usług pocztowych i paczkomatowych. Znaczący wpływ na wyniki osiągnięte po trzech kwartałach 2012 roku miały inwestycje poniesione w związku z międzynarodową i krajową ekspansją Paczkomatów InPost.

 

Rentowność netto Grupy Integer.pl ukształtowała się po trzech kwartałach 2012 roku na poziomie 24,9%. Skonsolidowana EBITDA wyniosła 68,4 mln zł i jest wyższa od zeszłorocznego wyniku o 107%. Jednocześnie Grupa wypracowała 55,29 mln zł zysku operacyjnego, czyli o ponad 144% więcej niż w pierwszych trzech kwartałach 2011. Z kolei skonsolidowany zysk na jedną akcję spółki Integer.pl wzrósł narastająco po trzech kwartałach 2012 roku z 2,74 zł do 8,37 zł, czyli o 205%.

 

 

Grupa Integer.pl zamknęła III kwartał 2012 roku z 67,38 mln zł skonsolidowanych przychodów przy 3,67 mln zł zysku netto. Skonsolidowana EBITDA Grupy Integer.pl wyniosła w III kwartale 2012 roku 7,95 mln zł, a rentowność netto ukształtowała się na poziomie 5,4%.

 

Pierwsze trzy kwartały 2012 roku były dla Grupy Integer.pl okresem wyjątkowo aktywnym biznesowo. Międzynarodowa ofensywa – bazująca na rozwoju sieci Paczkomatów InPost w ramach projektu EasyPack - wiązała się jednak z ogromnymi inwestycjami. Zakładamy, że nasze działania na rynkach zagranicznych jeszcze przez kilka miesięcy generować będą znaczące nakłady, co znajdzie również odzwierciedlenie w uzyskiwanych przez Grupę wynikach finansowych. Paczkomaty® InPost - pod kątem sprzedaży technologii – są rentowne od samego początku. Natomiast break-even w przypadku projektu easyPackspodziewany jest dopiero w 2013 roku. Oznacza to tym samym, że już od 2014 roku Grupa Integer.pl zacznie zarabiać również na tym projekcie” – zapowiada Rafał Brzoska, prezes Grupy Integer.pl.

 

Czteroletni projekt zagranicznej ekspansji Paczkomatów InPost – realizowany wspólnie z PineBridge Investments, globalnym funduszem private equity - wyceniany jest na około 300 mln euro. Jednocześnie do końca 2012 roku Grupa Integer.pl planuje przeznaczyć na rozwój usługi easyPack około 60 mln zł, a w 2013 roku wydatki inwestycyjne na ten cel osiągną poziom nawet 320 mln zł. Jednak dzięki strategicznym inwestycjom na międzynarodowych rynkach przychody Grupy Integer.pl wyniosą w ciągu kilku najbliższych lat 20-40 mln euro rocznie.

 

Jak dodaje prezes Brzoska - „Kluczowe jednak jest to, że wraz z kolejnymi kwartałami 2013 roku przed Grupą Integer.pl rysują się ogromne perspektywy rozwoju. Z jednej strony projekt easyPackzacznie przynosić zyski, a z drugiej systematycznie rosnąć będą nasze udziały w rynku pocztowym. Zakładamy, że w przyszłym roku - dzięki ‘uwolnieniu’ po 1 stycznia 2013 segmentu przesyłek do 50g - obroty InPost powinny zwiększyć się o 25% do nawet 80%. Spodziewamy się wielu nowych kontraktów z podmiotami, z którymi wcześniej nie mieliśmy okazji współpracować, ponieważ część firm czekało z decyzją na liberalizację sektora pocztowego. Na tej podstawie szacujemy, że nasze udziały wzrosną na koniec 2012 roku do około 16-17% z 14% w 2011 i nawet do 22% w 2013, mimo 7% spadku całego rynku pocztowego. Naszą przewagą w tej branży będą też terminale pocztowe, które zaprezentowaliśmy zagranicznym operatorom we wrześniu. Jesteśmy przekonani, że projekt bazujący na automatycznych punktach pocztowych zrewolucjonizuje – podobnie jak Paczkomaty® InPost – globalne rynki”.

 

Automatyczne punkty pocztowe mogą w przyszłości zastąpić tradycyjne placówki. Jedyny i pionierski jak dotąd na świecie terminal pocztowy łączy funkcjonalność paczkomatu, listomatu i bankomatu.Projekt realizowany jest wspólnie z firmą NCR, światowym liderem w produkcji bankomatów. W ramach pilotażu pierwsze maszyny staną w Estonii, Chile, Arabii Saudyjskieji naSłowacji. Docelowo z usług oferowanych przez Grupę Integer.pl z wykorzystaniem automatycznych terminali pocztowych może skorzystać nawet 700 tys. placówek pocztowych na świecie, z których – ze względu na obowiązujący aktualnie model biznesowy - aż połowa jest nierentowna.

 

Według prezesa Rafała Brzoski "wystarczy, że Grupa Integer.pl w zaledwie 5% pozyska ten rynek, to i tak wdrożonych zostanie 35 tysięcy maszyn, co szybko znajdzie odzwierciedlenie w naszych wynikach finansowych. Projekt ten będziemy rozwijać równolegle do Paczkomatów. W tej chwili produkt jest gotowy, za pół roku skończy się pilotaż i już w przyszłym roku liczymy na kontrakty komercyjne".

 

Strategia rozwoju Grupy Integer.pl na lata 2012-2013

 
 • Wzrost udziałów w rynku usług pocztowo-kurierskich do 16-17% do końca 2012 roku i 22% do końca 2013 roku
 • Systematyczne zwiększanie liczby doręczanych listów do 280-300 mln w 2013 roku
 • Komercyjny start usługi opartej na automatycznych terminalach pocztowych
 • Zwiększanie zasięgu działalności pocztowej na terenie Polski

o Do końca 2013 roku Grupa Integer.pl uruchomi kolejnych 500 Punktów Obsługi Klienta. Tym samym szacuje się, że w grudniu 2013 roku Grupa będzie zarządzała siecią 1600 placówek, doręczając na rzecz odbiorców indywidualnych korespondencję do 750 miejscowości, a dla instytucjonalnych do 10.000
o Rozwój i rozszerzanie portfolio klientów usługi Power Post /poczty hybrydowej, łączącej tradycyjne usługi pocztowe z funkcjonalnością poczty elektronicznej

 • Konsekwentne budowanie pozycji lidera w polskim i międzynarodowym sektorze e-commerce, w tym rozwój usługi Paczkomaty InPost:

o Rozlokowanie do końca 2012 roku 1000 nowych Paczkomatów, z czego 300 w Polsce, 375 w Wielkiej Brytanii, 200 w Rosji, 50 na Ukrainie oraz ponad 100 w Czechach i na Słowacji
o Uruchomienie do 2016 roku 16 tys. maszyn niemal w całej Europie - osiągnięcie pozycji międzynarodowego lidera w zakresie usług paczkomatowych

 • Zwiększenie dostępności usług finansowych w kluczowych województwach oraz zawieranie nowych, strategicznych kontraktów, m.in. z jednostkami administracji publicznej oraz instytucjami samorządowymi (InPost Finanse)
 • Rozwój spółki ProfesKasa S.A., działającej na rynku mikropłatności, w której InPost Finanse jest udziałowcem
 • Rozwój i pozyskanie nowych klientów mobilnych płatności oraz e-faktur (InPost Finanse)
 • Rozwój działalności na Ukrainie za pośrednictwem spółki Integer.ua w zakresie dystrybucji bezadresowej i Paczkomatów InPost
 

Więcej informacji o Grupie Integer.pl dostępnych jest na: www.integer.pl, www.inpost.pl, www.paczkomaty.pl oraz www.mobilneplatnosci.pl, a także na blogu: http://blog.inpost.pl/

Nasze marki

 • InpostInpost
 • Inpost PaczkomatyInpost Paczkomaty
 • Inpost FinanseInpost Finanse
 • easypackeasypack